Biznes pod tablicą

Inwestycja w prywatne przedszkole czy szkołę to wciąż dobry pomysł na biznes. W najnowszym numerze prezentujemy 10 pomysłów na własną szkołę. O założonej przez siebie uczelni opowiada aktor Bogusław Linda. Ponadto sprawdzamy, ile zarabiają agenci ubezpieczeniowi i w jaki sposób podnieść efektywność sprzedawców. Otwieramy pralnię, kawiarnię, sklep ze zdrową żywnością i laboratorium analiz medycznych.

W majowym numerze 5/2008 (39)

Temat numeru

Biznes pod tablicą
Im bogatsi są Polacy, tym więcej pieniędzy przeznaczają na swoją edukację. Wygląda na to, że inwestycja w prywatne przedszkole czy szkołę to wciąż dobry pomysł na biznes.

W przeglądzie rynku opisujemy firmy: Angloman, Axon, British School, Helen Doron, Leader School, Lingua Nova, Mobile English, Open School, Yamaha Szkoła Muzyczna i Szkoła Pamięci Wojakowskich.

Raport specjalny

Agenci zarabiają na życiu
Polacy coraz więcej wydają na ubezpieczenia. Są przy tym wybredni i chcą wydać na składki jak najmniej. O ich pieniądze rywalizuje kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych i tysiące agentów. Ci najlepsi, najbardziej przebojowi i ambitni, mogą dużo zarobić.

Moim zdaniem

Politycy i ornitolodzy
- Wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, obywatelska przedsiębiorczość nie jest uprawiana przez obywateli, raczej przez przedsiębiorstwa - mówi Andrzej Blikle, prezes firmy A. Blikle, członek Europejskiej Akademii Nauk.

Mądry po etacie
- Jak zrobić biznes? Najkrótsza odpowiedź, która mi przychodzi do głowy, brzmi: do tego trzeba dojrzeć - mówi Maciej Kossowski, właściciel firmy Wealth Solutions.

Fakty trendy

Mamy rekord!
Firma konsultingowa PROFIT system po raz szósty przygotowała Raport o franchisingu i systemach agencyjnych w Polsce. Raport wskazuje na rekordowe w historii naszego rynku inwestycje franczyzobiorców i początek ekspansji polskich systemów za granicę.

Hot dogi znowu w modzie
Firma Genesis sięgnęła po zakurzony już nieco pomysł na biznes. Postanowiła sprzedawać hot dogi – także we franczyzie.

Sojusz zdrowia
Rozwój sieci restauracji wegetariańskich, uruchomienie franczyzy za granicą i debiut na giełdzie – to plany strategiczne firm Green Way i Organic Farma Zdrowia.

Agencje na bank
Włoski fundusz Carlo Tassara tworzy w Polsce nowy bank. Pod marką Alior Bank będzie działać 200 oddziałów własnych i 400 placówek agencyjnych.

Ponadto informacje o firmach i sieciach: Teletorium, Eurobank, LPP, Cropp Town, Artman, Reserved, BoConcept, PAF Operator Pocztowy, Vivien Vigo, Pierrogeria, AIG Bank, Podniebny Barek, Coccodrillo i Vision Express.

Znana marka

Ubrania po angielsku
Marks i Spencer rozkręcili biznes, sprzedając produkty tanie. Potem niską cenę zastąpiła dobra jakość.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

252 pomysły na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Własny Biznes

Co Linda wie o zarabianiu
– Parę lat temu reżyser Maciej Ślesicki zaproponował mi wspólne poprowadzenie uczelni filmowej. No i rzuciliśmy się w ten kocioł z wrzątkiem – mówi Bogusław Linda, aktor, reżyser, dziś także współwłaściciel Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Moja firma

Kasa płynie z wiatrem
O tym, że w Polsce działa jedna z nielicznych na świecie stoczni, w której powstają luksusowe i horrendalnie drogie jachty, zadecydował... jeden weekend.

Pieniądze wyssane z krwi
Laboratorium analiz medycznych może otworzyć każdy, kto posiada pół miliona złotych i nie liczy na szybki zysk. To inwestycja długoterminowa, ale opłacalna.

Spieniony dochód
Własna pralnia to obecnie dobry biznes dla przedsiębiorców z małych miast. Na uruchomienie profesjonalnego zakładu potrzebny jest jednak duży kapitał i mnóstwo pozwoleń.

Biznes idzie na zdrowie
Prowadzenie sklepu specjalistycznego to nie zawsze pewny zarobek. Przekonali się o tym właściciele Żółtego Cesarza, sklepu ze zdrową żywnością. Na szczęście, jak twierdzą, popyt na ich produkty rośnie.

Mała czarna, duży zysk
Weekendowe spotkania stały się dla wielu Polaków niemal obowiązkiem. Lubimy się bawić w kawiarniach, pubach i restauracjach. A ich właściciele zacierają ręce i liczą zyski.

Dobre rady

Negocjuj z zasadami
Negocjacje są nieodłącznym elementem biznesu. Przedstawiamy zasady, które obowiązują podczas rozmowy kontrahentów.

Spieszmy się kochać pracowników, tak szybko odchodzą...
- Powyższy tytuł, który jest parafrazą znanego cytatu księdza Twardowskiego dedykuję wszystkim zatwardziałym i niedowidzącym szefom - mówi Marek Mieszkiełło, administrator Grupy Muszkieterów, zajmujący się rekrutacją kandydatów na franczyzobiorców Intermarche i Bricomarche.

Sprzedawca musi zaskakiwać
Nowoczesny sprzedawca musi przełamywać schematy i ciągle zaskakiwać klienta. Tylko wtedy będzie mógł zwiększyć skuteczność swoich działań i pozyskiwać atrakcyjne kontrakty.

Wzrośnie spadnie

Mieszkanie z bonusem
Od początku roku ceny mieszkań się ustabilizowały. To zmusiło deweloperów do oferowania klientom bonusów, by być atrakcyjniejszym dla klienta. Darmowe garaże, balkony z rabatem to już teraz standard. Kupując apartament można nawet dostać darmowe auto do mieszkania.

Nad Wisłą bez zmian
Kwiecień nie przyniósł zmiany kierunku trendu na rodzimym rynku kapitałowym. Wybicie z obecnej konsolidacji może nastąpić w maju, kiedy polskie spółki opublikują wyniki za I kwartał. Wtedy dowiemy się, czy zagrożenie recesją to tylko problem amerykański czy wirus, który zaczął już zarażać Europę i kraje rozwijające się.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie