Firma dobrze ubrana

Lista znanych miliarderów, którzy zaczynali biznes na studiach przekonuje, że warto zakładać firmy w młodym wieku. W kwietniowym numerze prezentujemy sylwetki studiujących biznesmenów. Ponadto przedstawiamy 20 pomysłów na własny sklep odzieżowy, zakładamy hodowlę pieczarek, firmę cateringową i sklep meblowy. Sprawdzamy strony internetowe franczyzodawców i doradzamy jak zmienić sposób zarządzania w sytuacjach kryzysowych.

W kwietniowym numerze 04/2009 (50)

Temat numeru

Firma dobrze ubrana
Franczyzowe sklepy odzieżowe przygotowały się na kryzys. Zmniejszają koszty działalności, dbają o jakość produktów i ostrożniej otwierają nowe sklepy franczyzowe. Chętnych do inwestycji w znaną markę wciąż nie brakuje. Franczyzobiorcy wiedzą, że salon na licencji to bezpieczny biznes, zwłaszcza w niepewnych czasach.

W przeglądzie rynku opisujemy następujące firmy i sieci: Aryton, Makalu, Olimpia, Cropp Town, House, Tribal, Okay Multibrand, Reserved, Tatuum, Mohito, Brand New Products, Butik, Cache Cache, Gantos, Pepe Jeans, The Earth Collection, No Comment, Moodo, Atlantic oraz Esotiq.

Raport specjalny

Sprzedam zdrowie za dobrą cenę
Polacy z roku na rok wydają coraz więcej na leczenie, a rynek prywatnych usług medycznych stale rośnie. Leczenie innych to biznes dla naprawdę bogatych.

Pod kątem konta

Gimnastyka języka
- Byk to niedźwiedź w ciąży - pisze Arkadiusz Słodkowski, wydawca "Własnego Biznesu".

Oddział walczy lokalnie
- Banki otworzyły się na lokalne rynki. Dzięki partnerom działają nie tylko w galeriach i centrach handlowych, ale i w miejscowościach, w których otwarcie oddziału skazane byłoby na porażkę - pisze Paweł Błasiak, menedżer ds. wdrożeń i wsparcia sprzedaży BZ WBK.

Fakty trendy

Biznesmen oszczędza
Giełda dołuje, waluty drogie, trudno o dobre interesy. Czy rodzimych biznesmenów nie stać już na kolacje, jedwabne krawaty i wakacje pod palmami? A może jednak, wbrew kryzysowi, nie dbają o oszczędności?

Halo, kochanie, mamy bank!
Tak zaczęła rozmowę z mężem laureatka konkursu eurobanku. W lutym, spośród pięciorga finalistów jury konkursu wyłoniło trzy zwyciężczynie. Laureatka pierwszego miejsca otrzyma od banku placówkę partnerską.

McDonald's zaprasza na kawę
Sieć restauracji McDonald's już ponad pół roku testuje koncept kawiarni.

Salon wypiera kiosk
Ruch usilnie stara się poprawić swoją sytuację finansową. Firma zamierza przeprowadzić restrukturyzację i poszukuje partnerów do prowadzenia salonów prasowych. Ogłoszenia o rekrutacji wywiesza na swoich kioskach.

Franchise Expo Paris poleca Polskę
Co dziesiąta firma wystawiająca się na paryskich targach planuje ekspansję w Polsce.

Wzrośnie spadnie

Inwestor ostrożny przed szkodą
Obligacje Skarbu Państwa, lokaty bankowe i poliso-lokaty. Tylko one zapewnią pełne bezpieczeństwo naszych oszczędności. Inwestorzy z większą skłonnością do ryzyka mogą zacząć myśleć o kupowaniu akcji na dłuższy okres. Muszą być przy tym jednak niezwykle ostrożni.

Kupuj polskie akcje na kredyt w dolarach
Obecna sytuacja na rynkach i w gospodarkach Europy Środkowej i Wschodniej bardzo przypomina to, co działo się 10-11 lat temu w krajach Azji Południowo-Wschodniej - pisze Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao SA.

Masz kredyt, masz kłopot
Czy mogliśmy uniknąć krachu w światowej gospodarce? Nie, bo banki świadomie udzielały zbyt wielu pożyczek zbyt wielu klientom, nawet takim, którzy nigdy by ich nie spłacili - pisze dr Krzysztof Mularczyk, dyrektor warszawskiego biura ONZ-Habitat.

Własny Biznes

Biznes po amerykańsku
– Mam teorię, że wszystko, co sprawdziło się w Stanach, sprawdzi się i w Polsce – mówi Michael Moritz, prezenter radiowy i telewizyjny, właściciel sieci restauracji Subway.

Moja firma

Pieniądze pod kapeluszem
Własna pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Warto jednak zajmować się produkcją pieczarek w większej liczbie pomieszczeń - wtedy na zyski można liczyć co tydzień.

Biznesmeni w krótkich majtkach
Warto zakładać firmy w okresie studenckim, choćby po to, by zdobyć doświadczenie i sprawdzić własne możliwości. Lista znanych miliarderów, którzy zaczynali biznes na studiach przekonuje, że warto zaryzykować jak najwcześniej.

Kuchnia na imprezie
Na firmie cateringowej zarobią przede wszystkim przdsiębiorcy z doświadczeniem w gastronomii. Dzięki znajomości branży wiedzą, jak zdobyć stałych klientów lub uzyskać duży rabat przy zakupie produktów spożywczych.

Regał z Indii lub internetu
Branża meblarska odczuwa spowolnienie gospodarcze. Są jednak i takie firmy, które radzą sobie w trudnych czasach. Twierdzą nawet, że kryzys im służy.

Presto Maestro
Zarządzać własną restauracją - to marzenia wielu z nas. Ale marzenia warto obejrzeć w lustrze rzeczywistości, więcej wtedy widać - o swojej pizzerii Trattoria Presto opowiadają Agnieszka Pawlina i Karol Jankowski, laureaci II miejsca w konkursie "Mój Franchising".

Dobra marka

Marka dla Bonda i Leppera
Ubrania z logo Vistula po raz pierwszy pojawiły się 42 lata temu. Dziś w garniturach krakowskiej firmy chodzi biznes i polityczna wierchuszka.

Steki menedżera

Niech Wedel się boi
– Kryzys to dobry czas na zdobywanie lokalizacji, bo wiele sklepów wypada z rynku a koszty najmu maleją. Dziś przejęte lokale wystartują już po kryzysie dając nam wzrostowego kopa – zapowiadają właściciele pijalni czekolady Mount Blanc. - Mamy duże szanse, bo jesteśmy bardziej konkurencyjni od Wedla i skupiamy się na asortymencie typowym dla pijalni.

Dobre rady

Jak nas łowią w sieci
Naturalnym źródłem informacji o konkretnym systemie franczyzowym jest strona internetowa. Postanowiliśmy sprawdzić, co serwują nam w swoich serwisach centrale systemów franczyzowych.

Liderzy płaskiej struktury
– W sytuacjach kryzysowych dużo łatwiej zidentyfikować słabe ogniwa firmy. I zmienić sposób zarządzania – pisze Robert Kozak, prezes zarządu i partner w firmie szkoleniowej Brian Tracy International.

ABC firmy

Firma w dobrej formie
Przed podpisaniem umowy franczyzowej, każdy franczyzobiorca musi zdecydować o formie prawnej swojej firmy. Może wybierać spośród ośmiu różnych typów działalności.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

293 pomysły na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie