Firma to ja

Czy bardziej opłaca się być freelancerem, czy założyć firmę? Sprawdź we Własnym Biznesie. Przeczytaj, ile można zarobić na franczyzowej szkole językowej, przedszkolu, firmie szkoleniowej i szkole tańca. Ponadto otwieramy bar sałatkowy, kwiaciarnię i supermarket. Handlujemy domenami internetowymi i zajmujemy się produkcją nalewek. Radzimy jak wywrzeć dobre wrażenie na kontrahentach i gdzie warto zamieszkać, aby płacić niższe podatki. Sprawdzamy, czy franczyza jest zawsze złotym interesem.

W marcowym numerze 3/2010 (61)

Temat numeru

IMG:176495:

Uczymy za pieniądze
Ostatniego roku branża edukacyjna nie może zaliczyć do udanych. Klientów ubyło zarówno szkołom językowym, firmom szkoleniowym, jak i szkołom wyższym. Odporne na kryzys okazały się natomiast przedszkola.

Przegląd firm z branży edukacja: Akademia Językowa Open School, Mała Lingua, Mobile English, Helen Doron, Szkoła Języków Obcych Yes, Axon, Moose Centrum Języków Obcych, Intelektualnie.pl, Platu Korepetycje, Amo Play and Learn, Szkoła Pamięci Wojakowskich, Mobile Teachers, Lilla House, Dicto Logopedia.

Przedszkoli wciąż za mało
W marcu rodzice maluchów jak co roku będą szturmować publiczne przedszkola. I jak co roku dla wielu dzieci zabraknie w nich miejsc. To kolejna szansa dla właścicieli prywatnych przedszkoli na pozyskanie nowych klientów.

Raport specjalny

IMG:176496:

Pies na firmę
Celebryci mają czworonożnych pupili, z którymi chodzą do SPA i którym kupują ubranka od znanych projektantów. Kowalscy – w ramach możliwości – chcą ich naśladować. Korzystają na tym firmy, które oferują usługi dla zwierząt i ich właścicieli. Usługi coraz bardziej wymyślne.

Moim zdaniem

Zima w biznesie
Wydarzenia ubiegłego roku były dla przedsiębiorców jak tegoroczna zima dla kierowców: gwałtowne, momentami nawet ekstremalne i ciągle nie było wiadomo, kiedy to wszystko się skończy.

Pojedynek w cztery oczy
Gdy kandydat na franczyzobiorcę idzie na spotkanie z firmą sprzedającą licencje na biznes, często przygotowuje się do niego jak do rozmowy o pracę. To błąd, ponieważ czekają go negocjacje biznesowe.

Fakty trendy

IMG:176497:

Franczyza zakwita wiosną?
Które biznesy notują zwiększone przychody na wiosnę? My obstawiliśmy serwisy rowerowe i salony urody.

Mydło i powidło popite kawą
Ręcznik frotte, kubek, szafka łazienkowa, naszyjnik i dwustronny biustonosz, a do tego kawa i ciastko – wszystko to można znaleźć w sklepach Tchibo. A jeszcze niedawno Polacy kojarzyli markę Tchibo wyłącznie z dobrą kawą.

Multita stawia na nowoczesne technologie
Znane najczęściej z branży handlowej internetowe porównywarki cen produktów zaczynają sprawdzać się również w turystyce. Multita, sieć biur podróży, stworzyła platformę internetową, która umożliwia wyszukanie oraz porównanie cen ponad 50 mln ofert podróży.

DDD wchodzi do małych miast
Sieć DDD Dobre Dla Domu objęła strategią rozwoju miasta poniżej 30 tys. mieszkańców. Od wielkomiejskiego formatu nowy koncept różni się głównie mniejszą powierzchnią otwieranych sklepów i rodzajem ekspozycji oraz kwotą inwestycji.

Banki miały pod górkę
W 2009 roku franczyza bankowa rosła wolniej niż w poprzednich – wynika z badania firmy doradczej PROFIT system. W minionym roku przybyło blisko 350 placówek partnerskich wobec 580 rok wcześniej. Liczba placówek działających na licencji przekroczyła jednak 4 tysiące. Według zapowiedzi banków w tym roku jest szansa na otwarcie nawet 700 kolejnych.

Hiszpanie depilują w Polsce
W stolicy ruszył drugi salon własny firmy No+Vello, specjalizującej się w fotodepilacji. W ciągu kilku najbliższych tygodni mają zostać otwarte również salony należące do franczyzobiorców.

Wzrośnie spadnie

Najpierw kryzys, teraz wojna?
Skoro kryzys gospodarczy już za nami, to czy teraz czeka nas globalny konflikt polityczny? Na rynkach finansowych co trzydzieści lat mamy do czynienia z fenomenem pokoleniowej powtarzalności. Zgodnie z nim rok 2010 powinien być odpowiednikiem lat: 1976 (początek zimnej wojny), 1939 (początek II wojny światowej) i 1909 (tuż przed I wojną światową).

Będzie coraz drożej?
Inflacja w styczniu wzrosła z 3,5 do 3,6 proc. To niepokojące dane, bo ekonomiści i rząd nie spodziewali się tak szybkiego wzrostu cen.

Katalog systemów franczyzowych i partnerskich

400 pomysłów na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Własny Biznes

Zysk jest jak śmiech, zawsze na końcu
– Podczas występów dla firm zaobserwowaliśmy działanie „syndromu prezesa”. Pracownicy patrzą, z czego śmieje się prezes, i jeżeli widzą na jego twarzy uśmiech, reagują tak samo – mówią Michał Sikorski, Filip Jaślar, Bolesław Błaszczyk i Paweł Kowaluk, członkowie kabaretowej Grupy MoCarta.

Moja firma

IMG:176498:

Sałata, czyli kasa
Bary sałatkowe nie są w Polsce zbyt popularne. Polacy nadal częściej kupują schabowego z kapustą niż sałatkę z rukoli.

Biznes, który kłuje
Można by ulec wrażeniu, że prowadzenie kwiaciarni to biznes usłany różami. Róże mają jednak kolce, które potrafią boleśnie pokłuć niedoświadczonego biznesmena.

Firma to ja
Kolejny raz słuchasz narzekającego szefa i chcesz uciec od niego jak najdalej? Cenisz swobodę i samodzielne planowanie pracy? Zostań freelancerem, ale wiedz, że przy okazji dowiesz się, jak być twórcą, sekretarką i księgowym jednocześnie.

Dorabiamy na handlu domenami
Niskie koszty rejestracji domeny i medialne informacje o spektakularnych transakcjach przyciągają na rynek domen internetowych coraz większą liczbę amatorów łatwego zysku. Aktualna cena: 10 złotych za rejestrację domeny i brak wymogu prowadzenia działalności gospodarczej sprawiają, że na handlu domenami może zarobić praktycznie każdy.

Mój Franchising

IMG:176505:

Wspólnie, lecz na swoim
Mirosław Szawerdo od półtora roku prowadzi własny sklep pod szyldem Intermarche. Do przystąpienia do Grupy Muszkieterów namówili go znajomi, kiedy po powrocie z zagranicy chciał inwestować na polskim rynku.

Ze szkoły do piekła biznesu
Sylwia Ilnicka postanowiła połączyć pracę nauczycielki z prowadzeniem własnego sklepu. Kilka miesięcy temu została franczyzobiorczynią sieci City Hell.

Biznes regionalny

Gąsior wart miliony
W powszechnym mniemaniu do przyrządzenia nalewki wystarczy gąsior z owocami, które zalewa się spirytusem. Nic bardziej mylnego. To proces długotrwały i skomplikowany. A tych, którzy myślą o sprzedaży własnych trunków, czeka prawdziwa administracyjna batalia.

Dobre rady

Zadbaj o pierwsze wrażenie
W biznesie masz tylko jedną szansę na zrobienie pierwszego wrażenia.

Gdzie warto zamieszkać, aby nie płacić podatków?
Współcześnie obowiązującą zasadę powszechności opodatkowania można zamknąć w krótkiej maksymie: jeśli coś się rusza, opodatkuj to. Jeśli dalej się rusza, nałóż na to ograniczenia administracyjne. Jeśli już się nie rusza – zacznij to subsydiować.

ABC firmy

IMG:176506:

Franczyza nie zawsze złoty interes. Ale zawsze ryzykowny!
To prawda, że kupno licencji franczyzowej zmniejsza ryzyko upadku firmy. Druga prawda jest jednak taka, że kto się poczuł bezpiecznie po zakupie licencji, ten wprowadził swój biznes na pochyłą ścieżkę ryzyka.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni portalu Franchising.pl (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie