Każdy Polak chce mieć firmę

Sprawdzamy, który biznes się opłaca: szkoła tańca, dom opieki, salon optyczny, czy biuro nieruchomości. Specjaliści radzą, jak stworzyć atrakcyjną ofertę franczyzy. Sprawdzamy, czy polscy biznesmeni są odporni na sugestie bliskich im kobiet. Z Magdą Gessler rozmawiamy o zarabianiu w restauracji.

W grudniowym numerze 12/2010 (70)

Supertemat

image

Zarabiamy na nieruchomościach
Działalność w branży nieruchomości przestaje być postrzegana przez pryzmat agenta, którego jedynym zadaniem jest skojarzenie nabywcy ze sprzedawcą. Pośrednik zawsze będzie potrzebny, ale specjalizacja firm i wzrost konkurencyjności wykreowały na rynku wiele nowych pomysłów na biznes. Większość z nich dostępna jest we franczyzie.

Przegląd marek franczyzowych z branży nieruchomości: Home Stagers Network Polska, Hausman.eu Nieruchomości, Świat Nieruchomości, Arde-Haus, Nord Nieruchomości, KNC Nieruchomości, Emmerson, Północ Nieruchomości, Town & Country, eWynajem.pl.

Raport specjalny

image

Zysk na czterech kółkach
Do automyjni, warsztatu i salonu samochodowego – pieniądze nadjeżdżają z każdej strony. Ale biznes trzeba prowadzić mądrze.

Moim zdaniem

Nadciąga bańka wszech czasów
Kończy się kolejny rok hossy na rynkach kapitałowych. Owszem, w drugim kwartale przez rynki przetoczyła się mocna korekta, ale potem wszystko wróciło na tory wzrostu. Kolejny rok może być jeszcze lepszy.

Chroń firmę za wszelką cenę
Gdy mleko się wyleje, to nie będzie już czasu na szukanie ścierki.

Fakty trendy

Szwedzi znów chcą do Warszawy
Max, popularna w Szwecji sieć restauracji z fastfoodową żywnością, zapowiada wejście na polski rynek. McDonald’s się śmieje.

image

Nie tylko dla maluchów
Mała Lingua wprowadziła drugą markę szkół językowych – Lingua Teens Space.

Partnerzy dla dżentelmenów
Producent formalnej odzieży męskiej Pawo chce w przyszłym roku otworzyć trzy sklepy.

 

City Hell zmienia oblicze
Firma tnie koszty otwarcia salonu, wprowadza również zmiany w umowie franczyzowej.

Dania na wagę
W restauracjach Bon Apetito klient może zamówić posiłek na miarę swojego apetytu i nie martwić się, że pół potrawy zostanie na talerzu albo że po dwóch porcjach wciąż będzie głodny.

image

Mają kota na punkcie żywienia
Husse, szwedzki producent karmy oraz kosmetyków dla psów i kotów, zapowiada pozyskanie franczyzobiorców we wszystkich byłych miastach wojewódzkich przed 2013 rokiem.

Office 1 startuje z nowym konceptem
Obok typowych sklepów franczyzowych Office 1 będzie rozwijał sieć stoisk typu Shop in Shop.

Bank Zachodni WBK kredytuje franczyzę
Bank Zachodni WBK udziela kredytów na rozwój placówek partnerskich. Szanse na wsparcie finansowe BZ WBK mają osoby związane z branżą finansową.

W grupie raźniej
Sieć niezależnych doradców finansowych, Finance Leader Group poszukuje partnerów. Podstawowym kryterium jest wiedza poparta doświadczeniem w branży finansowej.

Wzrośnie spadnie

Po co komu analityk, przedsiębiorca wie lepiej
Produkowane masowo statystyki bombardują nas codziennie z każdej strony, a analitycy prześcigają w ekonomicznym wróżeniu z fusów. Pytanie tylko, po co, skoro w biznesie świetnie radzimy sobie bez danych makro i ekspertów.

Każdy Polak chce mieć firmę. Ale nie każda chce jego...
Co godzina w Polsce powstaje 46 firm. W tym samym czasie 44 przedsiębiorstwa znikają z rynku. Biznesowa kolejka mozolnie pnie się w górę, ale własna firma to ciężki kawałek chleba.

Katalog systemów franczyzowych i partnerskich

420 pomysły na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Własny Biznes

Restauracja jako danie główne
– Właściciele polskich restauracji uważają, że im więcej dań w menu, im większe porcje tym lepiej. A jest dokładnie na odwrót – mówi Magda Gessler, restauratorka.

 

Pomysł na franczyzę

image

Doradca do zadań specjalnych
Branża konsultingowa, choć mocno poturbowana, wyszła z kryzysu obronną ręką. Udało się to dzięki specjalizacji firm i tworzeniu nowych rynków zbytu.

Przegląd marek franczyzowych z branży doradczej: DGE Bruxelles, Kancelaria Prawna WEC, Servicios Normativos, Expense Reduction Anatysts.

Moja firma

image

Otwieramy szkołę tańca
Widzowie wciąż chętnie oglądają kolejne edycje programów tanecznych i zapisują się na kursy do szkół tańca. A tych przybywa z każdym rokiem coraz więcej. Czy będą święcić tryumfy również wówczas, gdy TVN zakończy emisję „Tańca z gwiazdami” i „You can dance”?

Wydaje się niełatwo?
Sedno biznesu wydawniczego polega na znalezieniu dobrego tekstu. Wydawca musi mieć nosa do wyszukiwania poczytnych autorów, których książki będą sprzedawały się w wielotysięcznych nakładach.

Słodko-gorzki interes
Domy opieki dla osób w podeszłym wieku owiane są mgiełką tajemnicy. Doniesienia prasowe na ich temat często mrożą krew w żyłach, w przeciwieństwie do wzbudzających zaufanie witryn internetowych. Prawda o tym intratnym biznesie ma smak słodko-gorzki.

Pogromcy śniegu
Gdy śnieg zaczyna przykrywać chodniki i dachy, lawina zleceń zasypuje firmy trudniące się odśnieżaniem. Biznes jest sezonowy, lecz zarobić można kokosy, dlatego chętnych do pracy nie brakuje.

Żarłoczny biznes
Tureckie rybki garra rufa żywią się martwym naskórkiem. Wygładzają stopy i ciało, a nawet leczą przewlekłe choroby skóry. Od roku Polacy na nich zarabiają.

Mój franchising

Nie zamienię firmy na posadę
Agnieszka Trzaskowska z firmą Vision Express związana jest od czternastu lat. Przeszła przez kolejne szczeble kariery, by ostatecznie stać się właścicielką trzech salonów optycznych.

Steki menedżera

image

Nosił Kawa razy kilka
Próba przejęcia Emperii przez Eurocash zdetonowała bombę na rynku artykułów spożywczych. Artur Kawa, który do tej pory sam przejmował, nagle znalazł się na celowniku konkurencji.

Biznes Style

Wcale nie szare eminencje biznesu
W wielu polskich domach to kobiety zarządzają domowym gospodarstwem i to one podejmują strategiczne decyzje dotyczące rodziny. A jak jest w biznesie? Okazuje się, że polscy biznesmeni nie są odporni na sugestie bliskich im kobiet.

Znana marka

Whisky – moja firmo
„Za dużo czegokolwiek szkodzi, za dużo dobrej whisky jest w sam raz” - tak miłość do bursztynowego trunku wyrażał Mark Twain. A według ludowych podań wczesna whisky była ponoć miksturą do nacierania chorych mułów.

Na prawo patrz

Atrakcyjna oferta franczyzy
Według danych firmy doradczej PROFIT system obecnie na polskim rynku działa ponad 600 sieci oferujących współpracę na zasadach franczyzy. To powoduje, że firmom franczyzowym coraz trudniej jest zainteresować ofertą potencjalnych partnerów. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, aby stworzyć atrakcyjny system franczyzowy.

Dobre Rady

Towar dobrze wystawiony = towar sprzedany
Dobra lokalizacja to podstawa udanego biznesu. Ale dodając efektywną witrynę i ekspozycję towarów w sklepie, możemy stworzyć naprawdę dochodowy interes.

ABC firmy

Zawieramy umowę z pracownikiem
Wyjaśniamy, ile kosztują pracodawcę poszczególne formy zatrudnienia oraz jaką formę wybrać w zależności od rodzaju stanowiska i wieku pracownika.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni portalu Franchising.pl (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie