Modny biznes

Sklep z odzieżą to dobry pomysł na biznes. Najlepiej sprzedają się skrajności - ubrania drogie i ekskluzywne oraz przecenione z końcówek kolekcji, a nawet używane. Doradzamy czy warto mieć w firmie wspólnika i kiedy to się opłaca. Prezentujemy prestiżowe licencje na biznes. Opisujemy kilka sztuczek ekspozycyjnych, których zastosowanie na półkach i w witrynach sklepowych zwiększa sprzedaż. Relacjonujemy najnowsze wydarzenia na rynku, m.in. wejście nowych sieci sprzedających nieruchomości, zakończenie budowy sieci przez Bliklego oraz kłopoty franczyzobiorczyni sieci Mrówka.

Fachowo i ciekawie o franczyzie, partnerstwie i własnej firmie

Poznaj pomysły na własny biznes! Magazyn Franchising Info zawiera aktualne informacje o sieciach franczyzowych i partnerskich działających w Polsce. Przedstawia najnowsze wydarzenia i trendy na rynku, opisuje sukcesy i porażki, doradza biorcom i dawcom licencji oraz omawia zmiany w polskim prawie i podatkach.

W piętnastym numerze

Temat numeru

Modny biznes
W najbliższych latach Polacy będą więcej wydawać na zakup ubrań, mebli oraz wyposażenie mieszkań niż na produkty żywnościowe, co świadczy o bogaceniu się narodu. Największe perspektywy rozwoju ma handel detaliczny odzieżą — wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Polish Market Review (PMR). W artykule opisujemy: Derri, Diverse, Gwoździej, Heavy Duty, House, Lee Cooper, Levi`s, Maxi Moda, Okazja, Pietro Filipi, Szame, Tiszert, Quiosque, Zabaione.
 

Nowe otwarcie

Obyś cudze domy sprzedawał
- Prowadzenie agencji nieruchomości to biznes dla cierpliwych. Pracuje się nawet po kilkanaście godzin dziennie bez gwarancji, czy w ogóle coś się zarobi - mówi Joanna Wałachowska, właścicielka agencji nieruchomości w Podkowie Leśnej.

Wszyscy chcą zarobić na mydle
Na rynku sklepów z mydłem robi się coraz ciaśniej. Obok Pracowni Mydła Sapo budowę sieci rozpoczyna Mydło i Pachnidło.

Hurtownia za 200 tysięcy
- Współpraca z Eurocash to możliwość zarobków na poziomie 10-20 tys. zł miesięcznie - zapewniają przedstawiciele sieci. Podobno tyle zarabiają agenci prowadzący hurtownie Eurocashu.

Licencja dla informatyka
Na rynku pojawiła się nowa sieć partnerska świadcząca usługi w zakresie kompleksowej obsługi informatycznej firm.

Info-shorty

Spalić, zmielić, zalać wrzątkiem
Singidunum nie planuje błyskawicznej ekspansji sieci – zakłada systematyczny rozwój o kilku, starannie dobranych franczyzobiorców rocznie. Recepta na sukces jest tu prosta: kawę trzeba spalić, zmielić, zaparzyć i podać. A klient wypije, zrozumie i wróci.

Wystawa pomysłów na biznes
Salon Franchisingu odwiedziło około dwóch tysięcy kandydatów na franczyzobiorców. Do jednych stoisk stała kolejka zainteresowanych, a do innych nie. Teraz jest czas na zastanowienie, czy to wina promocji systemu, targów, czy może po prostu odpowiedź rynku na niedopracowane koncepty franczyzowe.

Piwne rozmowy w angielskim stylu
Na pub trzeba mieć pomysł. Można go szukać samemu lub sięgnąć po sprawdzony koncept. Jedną z nielicznych ofert w tej branży na polskim rynku jest John Bull Pub.

Zakładnicy dotacji
Specjalnością sieci Agroplus+ jest doradztwo w zakresie pozyskiwania dotacji dla rolników. Tymczasem franczyzobiorcy, którzy tracą źródło przychodów, żądają zmiany koncepcji biznesowej.

Kochane pieniążki przyślijcie rodzice
Pięć minut trwa realizacja przekazu pieniężnego w punktach kasowych Polskiej Agencji Finansowej. To o wiele krócej niż na poczcie, gdzie realizacja przekazu trwa do kilku godzin, a na dodatek usługa jest droższa.

HACCP w Podniebnych Barkach
Lot Catering, franczyzodawca systemu Podniebnych Barków, pomaga swoim biorcom w obowiązkowym wdrożeniu systemu HACCP.

Awangarda głównie dla młodych
W szranki z francuskimi sieciami fryzjerskimi staje polska sieć salonów fryzjerskich berendowicz & kublin, która od niedawna poszukuje franczyzobiorców.

Nie sztuka sprzedać prezent
Co zrobić, by klienci kojarzyli sieć z określonymi produktami? Zaproś ich do zabawy! Oto sposób w jaki sieć Galeria Prezentów promuje swoją markę.

Raz dwa trzy, koniec gry
Właściciele firmy A.Blikle mają w planach sprzedaż jeszcze tylko trzech licencji franczyzowych. Niewielka liczba cukierni pozwoli na utrzymanie ich rodzinnego charakteru.

Zarobić na wspomnieniach
Fotografia cyfrowa tylko na chwilę zagroziła tradycyjnie wywoływanym zdjęciom. Eksperci z AgfaPhoto zachęcają do robienia tradycyjnych odbitek. W fotolaboratoriach AgfaPhoto Image Center dają na nie 50 lat gwarancji.

Euroshorty

Wybrańcy w kołnierzykach
Firmy konsultingowe uchodzą za najtrudniejsze koncepty franczyzowe, ale też cieszą się największym prestiżem. Nigdy nie stanowią znaczącej części rynku, jednak są kraje, w których z powodzeniem funkcjonuje kilka systemów tego typu. Najwięcej jest ich w Wielkiej Brytanii oraz USA. W Polsce jest dopiero jeden, kiedy będą kolejne?

Fitness z importu
Największą szansę na rynku usług sportowo-rekreacyjnych mają wielofunkcyjne fitness kluby o powierzchni ponad 500m2. Taka inwestycja jednak znacznie przekracza 200 tys. zł, a na jej zwrot trzeba czekać nawet 5 lat.

Pieski interes
Amerykanie wydają dwa razy więcej na pokarm dla psów, niż na odżywki dla niemowląt. Czy polski rynek też jest już na to gotowy?

Jest sprawa

Mrówka szkodzi?
— Złożyłam zawiadomienie do prokuratury o wyłudzenie opłaty licencyjnej. Franczyzodawca mnie oszukał — mówi była franczyzobiorczyni sieci Mrówka, sprzedającej odzież dla młodzieży.

Moja firma

Oczaruj klienta
Sklepów z odzieżą jest bardzo dużo, sprzedawane w nich ubrania podobne do siebie. Jak sprawić, aby klient kupił właśnie w twoim sklepie, a nie u konkurencji? Może pomóc ci w tym merchandising, czyli sztuka ekspozycji towaru.

Dwóch braci od pierwszego wejrzenia
- Lublin jest miastem, w którym jest stosunkowo niewiele przedsiębiorstw w porównaniu do innych miast w Polsce, jednocześnie niewiele jest tam także firm doradczych, które mogą świadczyć profesjonalne usługi doradztwa w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Dlatego uruchomienie biura franczyzowego DGE Bruxelles właśnie na takim rynku daje duże szanse powodzenia — mówi Katarzyna Gniazdek, prezes DGE Bruxelles.

Bracia Morawscy: dla nas pieniądze i satysfakcja
Aby skutecznie doradzać innym, potrzebne są lata doświadczeń — własnego albo cudzego. Własne trzeba zdobyć. Cudze — można kupić. Tak też zrobili dwaj bracia Konrad i Robert Morawscy z Lublina — kupili licencję DGE Bruxelles.

Dobre rady

Zdecyduj czy potrzebujesz wspólnika
Przedstawiamy formy w jakich franczyzobiorca może prowadzić swoją firmę. Wskazujemy wady i zalety każdej z nich.

Ujawnienie po włosku
Uchwalona we Włoszech, w maju 2004 roku ustawa dotycząca zasad regulacji franchisingu zakończyła długoletnie dyskusje na ten temat.

Pieniądze ostatniej szansy
Trwa nabór wniosków na dotacje w ramach programu przedakcesyjnego PHARE 2003. Jest to ostatnia szansa na korzystanie jednocześnie ze środków przedakcesyjnych oraz z funduszy strukturalnych.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

Wybierz coś dla siebie
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków. Prezentujemy ponad 150 pomysłów na biznes.

Ponadto

Informacje o sieciach
Piotr i Paweł, Albert, Mail Boxes Etc., Kosmetyczny Instytut Dr Irena Eris, Troll, McDonald’s, Nasze Sklepy Avita, Statoil, Shell, Żabka, Groszek.

Magazyn Franchising Info możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Aktualne wydanie magazynu jest także dostępne w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie