Pikantny smak pieniędzy

Najbliższe lata będą dla restauratorów okresem rekordowych zysków - twierdzą eksperci, dlatego prowadzenie własnej restauracji czy kawiarni może być wyjątkowo dobrym sposobem zarabiania pieniędzy. W numerze przedstawiamy 20 sprawdzonych pomysłów na własny biznes gastronomiczny. Ponadto otwieramy solarium i sprawdzamy, ile zarabiają mechanicy i blacharze samochodowi. Doradzamy, w co zainwestować w I kwartale 2008 roku i jak oszacować koszty oraz przychody firmy jeszcze przed jej założeniem.

W styczniowym numerze 1/2008 (35)

Temat numeru

Pikantny smak pieniędzy
Przedsiębiorca, który zdecyduje się zainwestować we franczyzową restaurację lub kawiarnię, może nieźle zarobić. Eksperci twierdzą, że najbliższe cztery lata będą dla restauratorów okresem rekordowych zysków.

W przeglądzie rynku opisujemy firmy działające w branży gastronomicznej: Cava, Chateau Blanc, Chocoffee, Cleopatra, Conieco, Green Way, John Bull Pub, LOT Catering, Mamuśka The Cheesecake Shop, Mount Blanc, Mr Hamburger, Naleśniki jak smok, Pasztecik, Pizzeria Presto, Polskie Jadło, Presto Pizza, Subway, Telepizza, Wayne's Coffee i Aloys Dallmayr.

Raport specjalny

Ciemno pod maską
Ponieważ w Polsce wciąż przybywa używanych aut, prowadzenie warsztatu naprawiającego samochody wydaje się być dobrym interesem. Ile zarabiają mechanicy i blacharze, i czy są uczciwi wobec klientów – opowiadają ludzie z branży.

Moim zdaniem

Lata beztroski za nami
- Na koniec 2007 roku polska gospodarka znów nas zaskoczyła, bo nie zwolniła tempa rozwoju. Podobnie jak średni wzrost cen, który przekroczył cel inflacyjny wyznaczony przez bank centralny – mówi Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers Polska.

Przepowiednie na Nowy Rok
- Wszystko wskazuje na to, że rok 2008 nie poskąpi mocnych wrażeń w branży finansowej - mówi Mariusz Drzewiecki, dyrektor w Citi Handlowy Bank Handlowy SA.

Fakty trendy

Mama to kupi
Rodzice coraz chętniej kupują dla swoich maluchów ubrania dobre, choć nie zawsze tanie. Liczy się przede wszystkim jakość produktu i ciekawy asortyment. Błyskawicznie zwiększa się więc liczba sklepów z odzieżą dla dzieci.

Eurotel kupuje salony
Firma Eurotel, właściciel salonów z usługami sieci Era, zamierza powiększyć sieć i przejąć kilkadziesiąt działających już na rynku punktów sprzedaży. Nie wiadomo jednak na razie, czy będą to salony Ery, czy punkty innych operatorów.

Firmy splątane fryzurami
Dotychczas konkurujące marki Jean Louis David i Franck Provost staną się częścią jednej firmy. Przedstawiciele obu sieci fryzjerskich zapowiadają powiększenie liczby salonów. Splątanie fryzurami ma być podobno bezbolesne dla franczyzobiorców.

Gino Rossi koryguje prognozy
Nietrafiona kolekcja przyczyniła się do korekty prognozy zysków grupy Gino Rossi, producenta obuwia i właściciela portfela marek obuwniczych i odzieżowych.

Getin ruszył z franczyzą
Getin Bank rozpoczął rekrutację partnerów franczyzowych. Pierwsze placówki zostaną uruchomione jeszcze w styczniu.

Ponadto informacje o firmach i sieciach: 5-10-15, Semax, Petit Patapon, Smyk, Mothercare, Tup Tup, Quadri Foglio, AIG Bank Polska, Da Grasso, City Look, Simple, RuckZuck, Orlen, Cross Poland, Polimex i RE/MAX.

Własny Biznes

Nie liczę zer na koncie
– Ubieram kobiety w każdym wieku i ze wszystkich środowisk. Moimi klientkami są mamy, córki, a nawet wnuczki. Projektuję również suknie komunijne – mówi Teresa Rosati, projektantka mody.

Jest sprawa

Okienko zatrzaśnięte
Upadek Okienka Kasowego był szokiem dla setek tysięcy klientów i kilkuset agentów w całej Polsce. Niezapłacone rachunki, reklamacje i nierozliczone transakcje doprowadziły partnerów Okienka na skraj bankructwa.

Moja firma

Zyski się opalają
Prowadzenie solarium może przynieść korzyści, pod warunkiem że właściciel zainwestuje w lokal z dużą liczbą łóżek. W przeciwnym razie ryzykuje przegraną z konkurencją.

Sklep na cztery kopyta
W PRL-u jeździectwo było uważane za sport dla burżuazji i znienawidzonych kapitalistów. Teraz wraca na salony i do sklepów jeździeckich, które z roku na rok notują większą sprzedaż.

Rodzina nie biznes
Pracują dużo, choć nie spędzają całych dni w firmie. Lubią podróże i pracę w ogrodzie. Ponad wszystko cenią sobie życie rodzinne. Bez niego, tak jak bez pracy, nie wyobrażają sobie życia.

Steki menadżera

Spodnie muszą mieć osobowość
– Artman to nie jest biurowiec pełen białych kołnierzyków, ale firma odzieżowa, w której pracują indywidualności. Promuje się je za to, że potrafią stworzyć produkt, który przyciągnie potencjalnych klientów – o firmie, która stworzyła markę House opowiadają Tomasz Wanowicz, dyrektor handlowy i Piotr Beltrani, odpowiedzialny za rozwój sieci sklepów.

Dobre rady

Biznes dobrze skalkulowany
Osoby, które myślą o założeniu własnego biznesu, powinny najpierw oszacować koszty oraz przychody firmy. Jednak nie zawsze jest to proste. W zależności od branży należy brać pod uwagę różne czynniki.

Wzrośnie spadnie

W co zainwestować w I kwartale 2008 roku?
Rośnie oprocentowanie lokat i rentowność obligacji, spadają kursy akcji i wartość dolara oraz euro. Analizujemy rynki finansowe i proponujemy najbardziej opłacalne portfele inwestycyjne na 2008 rok.

Gospodarka USA kontra reszta świata
Koniec 2007 roku nie sprzyjał inwestorom giełdowym. Po listopadowym dołku w grudniu najważniejsze indeksy ledwie się odbiły. Czy spadną jeszcze niżej czy może w sukurs przyjdzie nam efekt stycznia? W najbliższych tygodniach nastroje na giełdach będą uzależnione od wyników amerykańskiej gospodarki.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

241 pomysłów na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie