Szkoła zarabiania

Prezentujemy rynek szkół językowych działających na licencji, doradzamy również jak założyć przedszkole, prywatne gimnazjum i wyższą uczelnię. Krystyna Janda, aktorka i właścicielka Teatru Polonia opowiada o tym, jak zakłada się prywatny teatr. Rozmawiamy z franczyzobiorcą sieci McDonald’s i ekspertem do spraw merchandisingu w sklepach Smyk, wyspecjalizowanych w obsłudze dzieci i rodziców. Podpowiadamy, jak przy pomocy marketingu zapachowego można zwiększyć sprzedaż w placówkach handlowych.

W majowym numerze 5/2007 (27)

Temat numeru

Szkoła zarabiania
Przedsiębiorca, który myśli o inwestycji w edukację, ma duże pole manewru. Otworzyć może przedszkole, prywatne gimnazjum, szkołę językową, a nawet uniwersytet. Na wszystkim da się zarobić.

W przeglądzie licencji na biznes w branży edukacyjnej opisujemy sieć: Axon, Helen Doron Early English, Lingua Nova, Open School, British School, Leader School, Sita i Direct English.

Wyścig szczurów w przedszkolu
Zapracowani rodzice coraz chętniej posyłają swoje pociechy do prywatnych przedszkoli. Oczekują fachowej i troskliwej opieki. I są w stanie słono zapłacić.

W czasie deszczu dzieci się uczą
Walka rodziców o jak najlepsze wykształcenie dzieci doprowadziła do tego, że obecnie nawet zabawa musi mieć walor edukacyjny.

Ćwicz umysł prywatnie
Coraz częściej zdarza się, że publiczne szkoły przegrywają z prywatnymi walkę o uczniów. Absolwenci tych ostatnich mają coraz lepsze wyniki w nauce i łatwiej dostają się na studia.

Wyższe państwowe to brzmi dumnie
Dylemat, przed którym stoi maturzysta, to nie tylko wybór kierunku studiów, lecz także uczelni wyższej. Lepsza jest państwowa czy prywatna? W tej kwestii decydują pracodawcy, niezmiennie wyżej oceniając uczelnie państwowe.

Raport specjalny

Pani magister na każdym rogu
Prowadzenie apteki to trudny, ale zyskowny interes. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba aptek wzrosła z 5 do ponad 12 tysięcy.

Moim zdaniem

Woda w płucach biznesmena
- Myślenie niesystemowe, a więc opierające się na intuicji nie popartej wiedzą i doświadczeniem prowadzi nas często do fałszywych rozwiązań. Dotyczy to zwykłego życia, ale też i biznesu. Wiele takich sytuacji spotykamy również w zarządzaniu – mówi Andrzej Blikle, prezes firmy cukierniczej A. Blikle.

Mamy biznes dla mamy
- Kto najczęściej otwiera przedszkola? Czyżby pedagodzy, nauczyciele z kwalifikacjami? Nie, najczęściej są to mamy kilkulatków chcące wychować dziecko po swojemu. Trzeba im życzyć, żeby miały przy tym choć odrobinę motywacji czysto biznesowej – mówi Arkadiusz Słodkowski, wydawca miesięcznika Własny Biznes FRANCHISING.

Fakty trendy

Kredyt z daleka od banku
Klienci, którzy chcą zaciągnąć kredyt, coraz częściej – zamiast do banków – udają się do firm zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży produktów finansowych. Na każdy miliard pożyczony przez Polaków na cele mieszkaniowe blisko 200 mln zł pożyczają pośrednicy.

Pizza całodobowa
Pizza Dominium wstrzymała rekrutację franczyzobiorców. Nowa strategia firmy zakłada otwarcia tylko własnych lokali, za to także za granicą.

Agent w małym mieście
Eurobank rozpoczął budowę sieci agencyjnej. Placówki partnerskie będą powstawać głównie w małych miejscowościach.

Ponadto informacje o firmach: Agapes, EM&F, YES, Play, Unikupon, KFC, McDonald’s, Eko, Jeronimo Martins, Statoil, Polska Telefonia Cyfrowa, Razem i SELA.

Własny Biznes

Pieniędzy nie żałuję
Gdy zakładałam teatr, wielokrotnie miałam chwile zwątpienia. Zresztą mam je do dziś – o tym, że sztuka kosztuje mówi Krystyna Janda, aktorka i właścicielka Teatru Polonia.

Moja firma

Koronkowy biznes
Tylko przez ostatni rok przybyło kilka marek na rynku bielizny. Pojawiły się także nowe franczyzowe sieci bieliźniarskie. Dla klientek liczy się dobra jakość, znana marka oraz moda.

Marzenie o pozytywnej weryfikacji
Żeby zostać franczyzobiorcą McDonald's, trzeba zgromadzić ponad milion złotych oraz przejść roczne szkolenie. Nie wiadomo, co jest trudniejsze.

Czekolada u Wedla
Dzisiejszy Wedel to nowoczesna korporacja z blisko 30 procentowym udziałem w rynku czekolady. To ponad 150 lat historii biznesowej. Dziś, choć firma należy do koncernu Cadbury, i tak wszyscy mówią: kupiłem czekoladę u Wedla – jakby wyprodukował ją i sprzedał sam założyciel.

Biznes skrojony na miarę
Jeśli mężczyzna chce wyglądać dobrze i niepowtarzalnie, powinien mieć w szafie choć jeden garnitur uszyty na miarę.

Dziecko ciąży na paragonie
Dziecko jest bardzo dobrym klientem. Świetnie wydaje pieniądze dorosłych, wtrącając się do wyboru nawet tak mało atrakcyjnych dla niego produktów, jak płyn do mycia toalet. Jakimi zasadami należy się kierować układając zabawki w sklepie i co należy zrobić, aby zachęcić klientów do zakupu – radzi Agnieszka Zalewska, kierownik ds. visual merchandisingu w sklepach Smyk, wyspecjalizowanych w obsłudze dzieci i rodziców.

Dobre rady

Zysk ma zapach
Handlowcy znaleźli nową broń, dzięki której ustrzelą większą liczbę klientów, a w kasach zwiększą się utargi. Ta broń to marketing zapachowy.

Bar skrojony na miarę
Wystrój wnętrza ma decydujący wpływ na powodzenie biznesu gastronomicznego. Zaplecze kuchenne to tylko 1/3 sukcesu.

Ferdynand Bocian: Jak nie dałem się prześwietlić
Wiosna wróciła, więc wyszedłem do ludzi. A zwłaszcza do klientów, żeby poczuli prestiż moich porad.

Wzrośnie spadnie

Warto inwestować bez wkładu własnego
Mieszkania cały czas drożeją, więc coraz więcej pieniędzy pożyczamy na ich zakup. Średnia kwota kredytu udzielonego w lutym tego roku wynosi ok. 200 tys. zł, podczas gdy w lutym zeszłego roku było to niewiele ponad 100 tys. zł.

Na parkiecie 4 mld złotych więcej
Niedźwiedzie obudziły się w kwietniu tylko na chwilę. Potem na parkiecie dominowały byki.

Jak kupić, żeby sprzedać drożej
Gdyby Napoleon Bonaparte zainwestował na giełdzie pieniądze ze sprzedaży Luizjany i trzymał je tam do dziś, Francja byłaby dziś najbogatszym państwem świata.

Ponadto komentarze ekspertów z Domu Maklerskiego BZ WBK oraz SEB TFI.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

206 pomysłów na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie