Usługi na zawołanie

Wzrost liczby firm świadczących usługi dla klientów indywidualnych to znak czasu. W sierpniowym numerze przedstawiamy 20 pomysłów na własną firmę usługową. Sprawdzamy czy można zarobić na aptece, centrum zabaw dla dzieci, zakładzie foto, kolekturze lotto i plantacji chmielu. Doradzamy jak prywatni przedsiębiorcy mogą realizować duże inwestycje z podmiotami publicznymi. Podpowiadamy kiedy i w jaki sposób wręczać wizytówkę na biznesowych spotkaniach. Przedstawiamy 300 pomysłów na prowadzenie własnego biznesu.

W sierpniowym numerze 8/2009 (54)

Temat numeru

Usługi na zawołanie
Klienci są wygodni i coraz rzadziej samodzielnie wykonują najprostsze czynności. Usługodawcy tylko zacierają ręce.

Przegląd firm świadczących usługi dla klientów indywidualnych: 5aSec, Bicom Gabinety, Carwash Investment, Global rent a car, InPost, Kodak Express, Modry Słoń, Multita, Perfect Moment, Pralnie Chemiczne Panda, Prime Invest i Sun Club.

Raport specjalny

Kasa pani Goździkowej
Własna apteka może być złotym biznesem dla osób wytrwałych, których nie zniechęcą żmudne procedury otwarcia, duże koszty inwestycyjne i praca przez siedem dni w tygodniu. Jeśli na dodatek nie brakuje im inwencji i talentu do zarządzania, branża farmaceutyczna może stać się ich eldorado.

Pod kątem konta

Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia
- Biznesowy znajomy zaproponował mi spotkanie w okresie mojego urlopu i nie mógł się nadziwić, że wyjeżdżam w gorącym okresie kryzysu. Odpisałem, że moje zdrowie nie odróżnia kryzysu od prosperity - pisze Arkadiusz Słodkowski, wydawca "Własnego Biznesu".

Kryzys zniechęca do niepewnych pomysłów
- Kryzys gospodarczy stanowi wyzwanie dla osób planujących założenie własnego przedsiębiorstwa. Ma jednak zalety. Na przykład zniechęca do realizowania niepewnych pomysłów. No i stwarza miejsce dla nowych graczy na rynku – pisze Krzysztof Stępień, główny ekonomista Expandera.

Fakty trendy

Spożywka się wyżywi
Ostatnie kilka lat było pasmem sukcesów przemysłu spożywczego. Zarabiali wszyscy: producenci, hurtownicy i sklepy detaliczne. Czy spowolnienie gospodarcze zburzyło tę idyllę?

Chrapka na stolicę
Mr Hamburger zamierza otworzyć bar w Warszawie. Trwa ją poszukiwania odpowiedniego lokalu.

Odchudzanie we franczyzie
Na marzeniu o byciu szczupłym da się zarobić. Z tym że musi to być cudze marzenie. Celem Naturhouse jest nie tylko zwalczanie nadwagi, ale też zaszczepienie zdrowych nawyków żywieniowych u klientów.

Szwedzka franczyza przyjęła się w Polsce
Husse, szwedzki producent i dystrybutor karm dla psów i kotów, w czerwcu otworzył 17. punkt franczyzowy firmy. Negocjuje też kolejne lokalizacje.

Bezstresowa szkoła na licencji
Sieć szkół językowych Mortimer English Club chce wejść na polski rynek. Obecnie trwają poszukiwania masterfranczyzobiorcy.

Wzrośnie spadnie

Kryzys z wozu, komu lżej?
Pytanie, które branże za robią ja ko pierwsze, gdy wróci dobra koniunktura, nurtuje inwestorów od początku kryzysu. Trafne przewidzenie najsilniejszych w przyszłości sektorów gospodarki pozwoliłoby już dziś zapewnić sobie udziały w zyskach.

Po przecenie, przed ożywieniem
Latem 2007 roku, w apogeum poprzedniej hossy, średni poziom giełdowej wyceny małych i średnich spółek kilkukrotnie przekraczał ich księgową wartość. Wtedy optymalną decyzją z punktu widzenia właściciela firmy była sprzedaż akcji swej spółki na GPW, a z punktu widzenia potencjalnego inwestora nie kupowanie ich.

Awantura o budżet
Rząd zwiększył deficyt budżetowy z 18,2 do 27,2 mld zł. Rosnąca dziura w finansach państwa w obliczu kryzysu nie dziwi. Dziwią natomiast niektóre pomysły na jej załatanie.

Tną koszty, a i tak upadają
Zdecydowana większość przedsiębiorstw wprowadza kontrolę wydatków, a prawie połowa wstrzymuje przyjmowanie pracowników. Mimo tego do końca czerwca 2009 roku upadło o połowę więcej firm niż rok wcześniej.

Nie wyrzucajcie dolarów!
Notowania dolara i ropy mają ogromny wpływ na wydarzenia na wszystkich innych rynkach. Z analizy technicznej wynika, że w najbliższym czasie ropę naftową czeka wzrost, a dolar amerykański właśnie kończy siedmioletni okres osłabienia.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

311 pomysłów na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Własny Biznes

Żeby zarobić, trzeba się nagimnastykować
– Sport to zawód. Uprawiałem go dla sukcesu i dla pieniędzy. O biznesie myślę tak samo – mówi Jacek Wszoła, lekkoatleta, mistrz olimpijski, współwłaściciel sieci klubów fitness Gymnasion.

Moja firma

Biznes dla mam
Jeśli dziecko jest zapisane do przedszkola, to bez względu na to, czy do niego chodzi, czy nie – bo na przykład choruje – rodzice muszą płacić czesne. Bawialnie dla dzieci nie pobierają abonamentu, rodzice płacą tylko za obecne dziecko. To zwiększa ryzyko biznesowe.

Nowe życie fotobiznesu
Dawniej zakłady fotograficzne kojarzyły się z miejscem wykonywania zdjęć do dokumentów i wywoływaniem wakacyjnych fotek. Dzisiaj punkt foto to nowoczesne laboratorium, świadczące zaawansowane technicznie usługi i sprzedające fotograficzne gadżety.

Kancelarie prawne w opałach
Skutki kryzysu nie ominęły kancelarii prawnych. Skończyła się era stałego windowania stawek dla klientów i podkupywania najlepszych specjalistów od konkurencji.

Twoja szczęśliwa kolektura
Totalizator Sportowy posiada prawie 11 tys. punktów sprzedaży w całej Polsce. Według jego danych kolektury odwiedza regularnie blisko 60 proc. Polaków. Warto rozważyć wzięcie udziału w zyskach totka, niekoniecznie jako posiadacz szczęśliwego kuponu, lecz jako właściciel kolektury.

Biznes regionalny

Bez chmielu ani rusz
Polska tradycja uprawy chmielu liczy sobie ponad tysiąc lat. W tym czasie sposób prowadzenia plantacji przeszedł prawdziwą rewolucję. Jedno się nie zmieniło – chmiel pozostaje głównym składnikiem wszystkich wytwarzanych gatunków piwa.

Znana marka

Wódka dla VIP-a?
Żołądkowa Gorzka jest obecna na polskim rynku od po nad 50 lat. Pojawiła się wraz z pierwszymi zdobyczami ery socjalizmu – samochodem Syrenka, radiem Szarotka i pralką Frania. W przeciwieństwie do rówieśników marka Żołądkowa Gorzka wciąż zadziwia młodością.

Dobre rady

Wizyta z wizytówką
Wizytówka tworzy wizerunek naszej firmy. Dlatego tak ważne jest, jak wygląda i co na niej napiszemy.

Przedsiębiorca do spółki z gminą
Partnerstwo publiczno-prywatne da je szansę na realizację inwestycji, których samorządy do tych czas nie mogły sfinansować z powodu braku środków finansowych.

Na prawo patrz

Firma na spółkę
„Mówiły jaskółki, że niedobre są spółki” – Jan Brzechwa straszy nas tym powiedzeniem już od szkoły podstawowej. Tymczasem nie można z góry zakładać, że prowadzenie spółki cywilnej doprowadzi nas do finansowej ruiny. Aby uniknąć rozczarowań, podpowiadamy wspólnikom spółki cywilnej, jak radzić sobie w często spotykanych sytuacjach kryzysowych.

ABC firmy

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o franczyzie, ale boicie się zapytać
Dziś polskie firmy franczyzowe ujawniają kandydatom na franczyzobiorców co najwyżej tekst umowy i uprawdopodobniony biznesplan.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie