Własna firma bez błędów

Dowiedz się jak unikać błędów najczęściej popełnianych przez początkujących przedsiębiorców. W miesięczniku otwieramy pub z karaoke, centrum nurkowe i rowerową firmę kurierską. Prezentujemy 25 pomysłów na sklep z branży dom i ogród. Radzimy, jak przygotować się do sprzedaży firmy i co zrobić, aby zdobyć koncesję na sprzedaż alkoholu. Z Krzysztofem Hołowczycem, wielokrotnym mistrzem w rajdach samochodowych rozmawiamy o jego interesach. Publikujemy słownik podstawowych terminów ekonomicznych, bez znajomości których trudno z sukcesem prowadzić biznes.

W lipcowym numerze 7/2010 (65)

Supertemat

IMG:176464:

Zyski kryją się w domu i ogrodzie
Remont dla Polaka nie oznacza już tylko zmiany koloru ścian w mieszkaniu. A nowej kanapy nie kupujemy dopiero wtedy, gdy stara się rozleci. Dbamy o wygląd naszych domów i ogrodów i chętnie w nie inwestujemy. A zarabiają handlowcy.

Przegląd marek franczyzowych z branży artykuły dla domu i ogrodu: DDD Dobre Dla Domu, Magnum Parket, Majster, Komfort, Jeta, Glazura Królewska, Delta Okna, Budvar, Mirad, Villeroy & Boch, Eurofirany, Bielbaw Home, Boconcept, Abra, Bricomarché.

Otwieramy sklep ogrodniczy
Zanim przedsiębiorca otworzy sklep ogrodniczy, musi uzyskać kilka pozwoleń, wynająć bądź kupić dobrze zlokalizowaną działkę oraz posiadać branżową wiedzę. Jeśli uda mu się spełnić te warunki, a pogoda na wiosnę będzie paskudna, to mimo wszystko o zyski będzie trudno.

Raport specjalny

Biznes felers, czyli własna firma bez błenduf
Johan Wolfgang Goethe mawiał, że błędy czynią człowieka sympatycznym. Potknięcia w biznesie mogą go, niestety, zubożyć. Na przekór poecie przyjrzyjmy się, jak uczyć się na cudzych pomyłkach.

Moim zdaniem

Kasa ze ściany i od rodziny
Za wychowanie dłużnika płaci się dwa razy. Za pierwszym razem płacą rodzice, za drugim – wszyscy.

Spadnie, wzrośnie czy poleży?
Jeśli kryzys miałby swoją drugą odsłonę w Polsce, to popyt wewnętrzny tym razem go nie uniesie.

Fakty trendy

Franczyza: polski towar eksportowy
Kiedy sukces sieci franczyzowej staje się faktem na rodzimym rynku, warto go zweryfikować także za granicą. W ostatnich latach na podbój rynków zagranicznych wybiera się coraz więcej polskich franczyzodawców.

Giełda ich przeszkoli
Po giełdowym debiucie Lauren Peso Polska przyszedł czas na rozpoczęcie działalności za granicą.

IMG:176465:

Najlepsi są w POF, a POF w Europie!
Walne Zgromadzenie European Franchise Federation przegłosowało wejście Polskiej Organizacji Franczyzodawców do struktur EFF. Firmy zrzeszone w POF otrzymały dodatkowy argument potwierdzający ich wiarygodność. A w samej organizacji, tak jak i w zrzeszonych firmach, dzieje się ostatnio bardzo dużo.

Kolejny bank sprzedaje licencje
Do grona banków rozwijających sieci placówek partnerskich dołączył Meritum Bank.

Jak zarobić na cudzym pomyśle na biznes
Zanim osoba zainteresowana prowadzeniem biznesu zdecyduje się na kupno licencji franczyzowej, warto, aby bliżej poznała wady i zalety franczyzy.

IMG:176466:

Zysk z gazetek reklamowych
Firma Coffee News, która zajmuje się wydawaniem lokalnych gazet reklamowych, znalazła kilka tygodni temu masterbiorcę w Polsce. Podpisała też już pierwsze umowy z franczyzobiorcami

Stoi na stacji kawa z ekspresu
Orlen będzie rozwijał Stop Cafe na licencji.

Szorowanie bez dotyku
Firma BKF otwiera myjnie i zgarnia unijne dofinansowanie.

BZ WBK – oferta wszędzie taka sama
Bank Zachodni WBK pogłębia proces unifikacji placówek partnerskich i własnych oddziałów bankowych, rozpoczęty na początku bieżącego roku. Projekt dąży do ujednolicenia całej sieci pod względem oferowanych usług i produktów.

Wzrośnie spadnie

Sprzedaj firmę, przejmij biznes
Transakcje fuzji i przejęć wyniosły na salony wielu przedsiębiorców, ale i niejednego pozbawiły kontroli nad własnym biznesem. Sieci franczyzowe też często zmieniają właścicieli. Jak odnieść sukces na rynku, na którym towarem są firmy?

Katalog systemów franczyzowych i partnerskich

393 pomysły na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Własny Biznes

Poznam sponsora
– Zarabianie pieniędzy to nie grzech. Jeżeli ktoś chce mieć dobry samochód, pojechać na fajne wakacje i ciężko na to pracuje, to nie ma w tym nic złego – mówi Krzysztof Hołowczyc, wielokrotny mistrz Polski i Europy w rajdach samochodowych.

Moja firma

Biznes ekstremalny
Prowadzenie szkoły czy centrum nurkowego to wyzwanie. Choć nie przynosi zawrotnych zysków, wyzwala adrenalinę.

Pedałuj za pieniądze
Chociaż na pierwszy rzut oka prowadzenie rowerowej firmy kurierskiej to przyjemna przygoda, to i w tym biznesie procentuje dobre zbadanie rynku i wysoka jakość usług. Kluczem do sukcesu jest zdobycie i utrzymanie kilkunastu dużych klientów, którzy regularnie będą nam zlecać przesyłki.

Karaoke: wyśpiewane zyski
Śpiewać każdy może, ale prowadzić pub czy klub z imprezami karaoke – nie. Jeżeli ktoś myśli, że biznes ten to niekończąca się impreza, lepiej niech porzuci marzenia o własnej firmie.

Jest sprawa

IMG:176467:

Grosik wyrówna rachunki w sądzie
Pod koniec maja rozpoczął się proces szefów nieistniejącego już pośrednika finansowego Grosik. Lista zarzutów stawianych Mariuszowi B. i Magdalenie T. jest długa, podejrzani będą przede wszystkim tłumaczyć się z tego, co stało się z kwotą 1,8 mln zł należącą do kontrahentów i klientów.

Na prawo patrz

Bez koncesji ani rusz
Umowa franczyzowa oraz umowa najmu lokalu nie zawsze wystarczy do rozpoczęcia pracy na własny rachunek. Niektóre rodzaje działalności: sprzedaż alkoholu, paliw, energii oraz pośrednictwo w nieruchomościach wymagają spełnienia dodatkowych wymagań.

Mój franchising

Zajechał Eurobank do Sierpca
Wiosną 2007 roku jako project manager, czyli freelancer do wynajęcia, realizowałem projekty w całym kraju. Wtedy zacząłem myśleć o zajęciu bardziej stacjonarnym, stawiającym przede mną ambitne cele do osiągnięcia. Wybrałem bankowość.

IMG:176468:

Wiara w Piotra i Pawła
Gdy Cezary Bujnowski, franczyzobiorca sieci „Piotr i Paweł”, otwierał swój pierwszy supermarket w Toruniu, po sąsiedzku ojciec Rydzyk świętował rocznicę powstania Radia Maryja. Choć w 2002 roku torunianie lepiej znali drugą markę, dzisiaj Piotr i Paweł jest im równie dobrze znany.

Znana marka

Focus pokus
Ruchoma linia montażowa, wprowadzenie trzyzmianowego dnia pracy i wysokie wynagrodzenia dla pracowników – w ten sposób na początku XX wieku Henry Ford ustanowił standardy produkcji przemysłowej. A pomysł na tani samochód dla każdego zaskarbił mu miłość milionów kierowców.

Steki menedżera

Razem w życiu, razem w firmie
Pracujące razem małżeństwo to piekło? W przypadku Anny i Adama Bilików, właścicieli firmy Outlet Polska zarządzającej m.in. salonami z odzieżą outletową City Hell, piekło pozostaje tylko w nazwie.

Dobre rady

Skąd wiemy, że Pepsi to ona?
Firmy zmieniają strategie biznesowe, ale bardzo rzadko potrafią to umiejętnie zakomunikować otoczeniu. Może w takiej sytuacji warto pomyśleć o zmianie logo lub nazwy?

ABC firmy

Słownik przedsiębiorcy
W meandrach biznesowych podsumowań i rozliczeń nie sposób swobodnie poruszać się bez znajomości podstawowych terminów ekonomicznych. Żeby nie dać się zaskoczyć kontrahentowi podczas negocjacji, warto zawczasu przypomnieć sobie najpotrzebniejsze pojęcia.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni portalu Franchising.pl (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie