Zaczynamy pracę na swoim

Ile można zarobić na pizzerii, barze sushi, sklepie obuwniczym lub biurze podróży? Sprawdź we Własnym Biznesie. Przeczytaj też, jak z sukcesem założyć biznes w Internecie. Ponadto zakładamy firmę monitorującą media, agencję nieruchomości i staw hodowlany. Sprawdzamy jak do dużych pieniędzy doszła rodzina Porsche. Radzimy, którą formę opodatkowania firmy wybrać i w jaki sposób zabezpieczyć się przed nieuczciwymi kontrahentami. Kup Własny Biznes i wybieraj spośród 350 pomysłów na biznes!

W grudniowym numerze 12/2009 (58)

Temat numeru

Agent się nie nudzi
W branży budowlanej zapanował kryzys, kwitnie za to rynek najmu. Agenci nieruchomości nadal mają co robić, tylko teraz częściej finalizują transakcje najmu mieszkania niż kupna-sprzedaży.

Przegląd firm z branży nieruchomości: Archon+, Arde Haus, KNC Nieruchomości, Północ Nieruchomości, Re/Max, Town&Country, WGN.

Raport specjalny

e-biznes szansa dla każdego
Internet stwarza pomysłowym przedsiębiorcom duże możliwości. Największe firmy powstawały pod wpływem impulsu i osiągały sukces. Jednak jeżeli ktoś myśli o e-biznesie, w dzisiejszych czasach musi być ostrożny, bo zawsze można pójść o jedno kliknięcie za daleko.

Pod kątem konta

Kryzys ma rodzinę
Kryzys ma brata Krezusa i siostrę Depresję. Dobrze – jak to rodzina – wychodzą tylko na zdjęciach. Mimo to przy okazji świąt chcą porozmawiać o założeniu wspólnej firmy.

Moim zdaniem

Rynek pracy zaskakuje
Na początku tego roku wielu ekonomistów roztaczało wizję gwałtownego wzrostu stopy bezrobocia do poziomów nienotowanych w obecnej dekadzie. Tymczasem zbliża się już koniec 2009 roku, a stopa bezrobocia sięga tylko 11 proc.

Fakty trendy

Podróże kształcą, biura zarabiają
Na urlop można wydać każdą kwotę. Ograniczeniem jest tylko ludzka wyobraźnia, a ta rzadko kiedy liczy pieniądze. Liczy je natomiast branża turystyczna.

Luksus nie boi się kryzysu
Emanuel Berg, firma zajmująca się produkcją i sprzedażą ekskluzywnej odzieży, planuje rozwój poprzez franczyzę.

Hana Sushi sprzedaje licencje
Kandydaci na franczyzobiorców najbardziej interesują się licencjami firm, które przetestowały koncept na sobie i ich biznes wyszedł z tej próby zwycięsko. Hana Sushi ma już 10 restauracji w prestiżowych galeriach handlowych. Restauracje działają od kilku lat.

Nowa zagadka Sfinska
Nowi właściciele spółki Sfinks przeanalizowali zawarte kilka lat temu umowy franczyzowe z restauratorami. Po analizie wystawili biorcom faktury domiarowe. Interpretacja zasadności i wysokości tych faktur to nowa zagadka Sfinksa.

USA Sports otwiera sklepy po Salonie Franchisingu
Sieć odzieżowa powiększyła się o punkty w Gdańsku i Piotrkowie Trybunalskim.

Własny Biznes

Strach przed bankomatem
– W 2008 roku przy każdej okazji powtarzałem, że polski system bankowy jest bezpieczny. Jednak niedługo po upadku banku Lehmann Brothers wyjąłem z bankomatu trzy tysiące złotych. Na wszelki wypadek, żeby mieć na chleb, gdyby banki zostały zamknięte – opowiada Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych w firmie Xelion.

Znana marka

Porsche idzie na swoje
Wybuchowy temperament Ferdynanda Porsche, nieporozumienia z kierownictwem Daimler-Benz, a na dodatek kryzys gospodarczy spowodowały, że konstruktor mając 55 lat, został bez pracy. Dopiero wtedy założył własną firmę, w której stworzył popularnego garbusa, sportowe porsche i czołg tygrys.

Moja firma

Bomb(k)owy zarobek
Biznes związany ze świętami Bożego Narodzenia ma charakter wybitnie sezonowy, bo przecież nikt z nas nie kupuje choinki w kwietniu. Tymczasem właśnie w kwietniu pełną parą rusza produkcja bombek czy sztucznych choinek, bo żeby zarobić na świętach, nie można świętować przez cały rok.

Biznes dobrze poinformowany
Jeszcze kilkanaście lat temu z usług firm monitorujących media korzystali wyłącznie dziennikarze i firmy badawcze, teraz ich klientem jest nawet prezydent Lech Kaczyński. Osób i przedsiębiorstw, które chcą wiedzieć, co się o nich pisze, jest coraz więcej, tak jak i firm wyszukujących informacji.

Sklep nie tylko dla Kopciuszka
Polak kozaki kupuje dopiero wtedy, gdy zmarzną mu nogi. Dlatego życie właścicieli sklepów obuwniczych nie jest łatwe, bo popyt na buty zależy od pogody.

Rakietowy interes?
Podstawą własnego klubu tenisowego są doświadczeni trenerzy. Nie wystarczy jednak zatrudnić szkoleniowców, kupić sprzętu i opłacić wynajem kortu. Jeśli nasza wiedza bazuje jedynie na śledzeniu turniejów wielkoszlemowych w telewizji, wówczas ta branża może okazać się orzechem zbyt trudnym do zgryzienia.

Dyrektor na własnym
Jacek Cabaj zamienił służbowy samochód i dyrektorski gabinet na pizzerię Telepizzy na warszawskich Bielanach.

(Po)staw na ryby
Hodowla ryb to mokra robota. W tym biznesie czas finansowych żniw to czas zbiorowego mordu.

Steki menedżera

Biznes dla dojrzałych
– Franczyza wymaga dojrzałości biznesowej zarówno od franczyzobiorcy, jak i franczyzodawcy. Jeden musi pamiętać, że jego biznes nie jest samograjem, a drugi że franczyzobiorca to nie pracownik, lecz dojrzały biznesowo partner – o budowie bankowej sieci partnerskiej mówi Grzegorz Święch, dyrektor zarządzający Euro Banku.

BiznesStyle

Wszystkim zwisa?
Honore de Balzac pisał, że mężczyzna jest tyle wart, ile jego krawat. Styliści twierdzą, że po obejrzeniu kilku krawatów mogą wiele powiedzieć o osobowości ich właściciela.

Na prawo patrz

Od pomysłu do firmy
Od czego zacząć prowadzenie własnej firmy, jak ją zarejestrować i jaką formę opodatkowania wybrać – to najczęstsze pytania zadawane przez kandydatów na przedsiębiorców. Przybliżamy zalety i wady pracy na swoim.

Dobre rady

Niesforny kontrahent
Analitycy wieszczą, że kryzys spowoduje bankructwo dwóch tysięcy polskich przedsiębiorstw w ciągu roku. Może się zdarzyć, że wśród bankrutów znajdzie się nasz kontrahent. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Auto w firmie
Potrzebuje go nie tylko biznesmen, który spotyka się z kontrahentami, lecz także przedsiębiorca załatwiający zwykłe urzędowe sprawy. Jednym ze sposobów zdobycia firmowego samochodu jest leasing.

Katalog systemów franczyzowych i partnerskich

339 pomysłów na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

ABC firmy

Zabezpiecz umowę przed zerwaniem
Każda ze stron podpisując umowę, chce mieć gwarancję jej nierozerwalności i jednocześnie jak najlepiej zabezpieczyć się na wypadek zerwania umowy.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni portalu Franchising.pl (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie