Zarób na modzie

Prezentujemy rynek sklepów odzieżowych działających na licencji. Mariusz Pudzianowski, trzykrotny mistrz świata w kategorii Strong Man zdradza nam, w co inwestuje pieniądze i czym jest dla niego sport. Otwieramy sklep ogrodniczy i firmę zajmującą się wywozem odpadów. Sprawdzamy również opłacalność niszowych biznesów: ściany wspinaczkowej i groty solnej. W dobrych radach podpowiadamy jak zlikwidować firmę i opisujemy karty kredytowe sieci handlowych.

W kwietniowym numerze 4/2007 (26)

Temat numeru

Zarób na modzie
Polacy cenią modę. W poszukiwaniu modnych ciuchów opuścili bazary i weszli na salony – w większości franczyzowe.

W przeglądzie licencji na biznes w branży odzieżowej opisujemy sieć: House, Cropp Town, Diverse, Aryton, Quiosque, Tatuum, Deep, Hot Oil, Vabbi Oxide, Bushman, Private Member, Trendy i Moodo.

Maryla marki się nie boi
Sklep Maryla, który pamięta modę z PRL-u, dziś walczy o klientelę.

Raport specjalny

Wykańczanie za dobre pieniądze
Hossa w nieruchomościach, a na budowach – według Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa - brakuje ponad 150 tysięcy fachowców: murarzy, hydraulików i elektryków. Wyjechali budować osiedla w Dublinie i Londynie. Wydaje się więc, że na takim rynku łatwo jest zarabiać, byle by skompletować doświadczoną ekipę budowlaną.

Moim zdaniem

Zarządzanie bez kar i nagród
- Tradycyjnie uważa się, że przełożony powinien swoich podwładnych pilnować. Inaczej nie będą pracować wydajnie. Powinien nagradzać i karać, gdyż to motywuje do pracy, kontrolować, aby eliminować ich błędy, czasami postraszyć – muszą się bać, aby byli posłuszni, organizować współzawodnictwo, gdyż nic tak nie mobilizuje jak walka o palmę pierwszeństwa. To błąd – mówi Andrzej Blikle, prezes firmy cukierniczej A. Blikle.

Strzeż się ulicy
- Potencjalni najemcy centrów handlowych często narzekają na ograniczenie ich swobody narzucane przez operatora centrum. To niech spróbują handlować w lokalu przy ulicy, gdzie cały ciąg zajmują same placówki bankowe – mówi Grzegorz Latała, asset management director z firmy Mayland Real Estate.

Fakty trendy

Zmierzch Ery, czy nowy początek?
Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era GSM próbuje odbudować sieć po tym, jak Germanos Polska zerwał z nim współpracę. Na początek stara się zmienić umowy swoim dealerom, aby trudniej im było podpisać umowę z konkurencją.

Rotate – znamy nową markę Artmana!
Jak dowiedział się Własny Biznes FRANCHISING, zapowiadana w ostatnich tygodniach nowa marka Artmana będzie się nazywała Rotate 180° (obrót). Sklepy oznakowane logo Rotate będą sprzedawały ubrania całoroczne typu outdoor: na wycieczkę, na fitness, na weekend: na plażę i na stok. Nowa marka sklepów to format biznesowy szykowany specjalnie pod franczyzę.

Ponadto informacje o firmach: Direct English, SKOK im. Stefczyka, Holmes Place, House, LPP, McDonald’s, Kolporter, Auxilium, mPunkt, Piotr i Paweł i Dobre Dla Domu.

Własny Biznes

Siłacz to ma klawe życie
Sport to jedynie zabawa. Dźwiganie ciężarów i rywalizacja strongmanów to ciekawy sposób na życie i szansa na poznanie świata. Jednak ze sportu nie da się wyżyć, dlatego zająłem się biznesem. Inwestuję w hotele i restauracje - mówi Mariusz Pudzianowski, trzykrotny mistrz świata w kategorii Strong Man.

Siłownia musi być wszechstronna
Sztanga, hantle, ławeczka to niezbędne wyposażenie każdej siłowni. Trenującemu pozwalają wzmocnić mięśnie, spalić zbędne kalorie i poprawić samopoczucie. Czy w równie szerokim zakresie pomagają właścicielowi siłowni zarobić?

Moja firma

Kiełkujący zysk
Polacy polubili pracę w ogrodzie. Jak szaleni zakładają przydomowe ogrody. Powiększająca się grupa miłośników pracy w ogrodzie powinna dawać właścicielom sklepów ogrodniczych obfite zyski. Czy tak jest w rzeczywistości i czy prowadzenie sklepu handlującego ziemią, torfem i nasionami jest opłacalnym przedsięwzięciem?

Po grani na szczyt
Czy „bujający w obłokach” wspinacz, który większą część życia spędził w górach, zdobywając wciąż nowe szczyty, może być dobrym biznesmenem? Okazuje się, że tak. Wystarczy połączyć pasję z pracą. Wspinacze znaleźli dobre rozwiązanie i tworzą w miastach ściany wspinaczkowe. Są to przedsięwzięcia zyskowne, ale pochłaniające mnóstwo czasu i wymagające sporych inwestycji.

Na śmieciach nie zarobisz
Firmy zajmujące się wywozem odpadów lata świetności mają za sobą. Dla nowych graczy na rynku szanse na sukces są nikłe. Złą sytuację pogorszy planowany przez polityków podatek śmieciowy.

Grota solna – biznes w dołku?
Prowadzenie groty solnej to działalność niszowa. I nieprzewidywalna – jeśli chodzi o dochody.

Dobre rady

Pogrzeb firmy
Z biznesem jest podobnie jak z przysłowiowym pudełkiem czekoladek – nigdy nie wiadomo, na co się trafi. Dlatego właściciele nawet najlepiej prosperujących firm powinni liczyć się z tym, że być może i oni będą musieli zakończyć działalność i rozwiązać firmę. I to niekoniecznie z przyczyn ekonomicznych.

Przywiązanie do karty
Karta kredytowa z własnym logiem to dla sieci handlowej dobry sposób na pozyskanie lojalnych klientów. Z kolei dla banków – łatwa droga do zdobycia nowych użytkowników.

Wzrośnie spadnie

Co trzymać w portfelu w II kwartale 2007 roku?
Na początku roku specjaliści z rynku finansowego przedstawili kilka propozycji zainwestowania 300 tys. zł. Po kwartale przyjrzeliśmy się zyskowności zaproponowanych portfeli. W niektórych nastąpiły zmiany.

Spadło, wzrosło i co dalej?
Wszyscy inwestorzy oczekiwali, że sygnał do spadków przyjdzie z Zachodu. Tymczasem niedźwiedź zaatakował ze Wschodu.

Antydolarowe nastroje
Ekonomiści na całym świecie przestrzegają, że pogarszający się stan amerykańskiej gospodarki może doprowadzić do recesji. Nastroje podgrzał Alan Greenspan, były szef Fed, który z końcem lutego potwierdził, że istnieje takie niebezpieczeństwo. O obecną sytuację i możliwe scenariusze na rynkach walut, metali, ropy i obligacji zapytaliśmy analityków finansowych.

Cegły spod lady
Średnie ceny mieszkań wzrosły w I kwartale o kolejne 8-10 proc., cena w Warszawie przekroczyła 8 tys. zł. Eksperci nie są zgodni, co będzie dalej. Można bowiem znaleźć argumenty za i przeciw wzrostowi.

Ponadto komentarze specjalistów z firm: Expander, Xelion i Open Finance, funduszu SEB TFI, domów maklerskich: CDM Pekao, DM PKO BP i X-Trade Brokers DM.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

200 pomysłów na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie