Znaleźliśmy kapitał na start

Prezentujemy 15 pomysłów na własny sklep spożywczy i przemysłowy. Sprawdzamy, czy można zarobić prowadząc hostel, biuro doradztwa finansowego, hodowlę drobiu oraz firmę z branży pogrzebowej. Podpowiadamy, skąd można wziąć kapitał na otwarcie i rozwój własnej firmy. Radzimy, jak zarządzać personelem w sklepie oraz na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy franczyzowej. Kup Własny Biznes i wybieraj spośród 324 pomysłów na biznes!

W listopadowym numerze 11/2009 (57)

Temat numeru

Spożywczak bez ryzyka
Spowolnienie gospodarcze nie spowodowało dużego zamieszania na rynku sklepów spożywczych i przemysłowych. Rynek nadal rośnie, tyle że wolniej.

Przegląd firm z branży artykuły spożywcze i przemysłowe: Carrefour, Żabka, Lewiatan, Chata Polska, Intermarche, Sklepy abc, Bacówka, Benedicite, Gorąco Polecam Nowakowski, Misirland, Husse, Czas na Herbatę, Tea For You, Żółty Cesarz.

Raport specjalny

Branża, która ożywa w weekend
W soboty największy utarg notują nie tylko galerie handlowe i kluby nocne. Sobota to dzień, kiedy najczęściej organizuje się pogrzeby i stypy, a domy pogrzebowe oraz sprzedawcy zniczy i wiązanek mogą zarobić tyle co w trakcie całego tygodnia.

Pod kątem konta

Idźcie przez pole, we wsi Moskal stoi
Kiedy wracałem z jesiennych targów franczyzowych w Rosji, żałowałem, że Moskwę i Warszawę dzieli tylko 1h 50 min lotu, a po drodze nie ma żadnych wyższych gór. To niestety oznacza, że Rosjanie zawsze mogą tu wrócić.

Moim zdaniem

Dotacje z Unii i kosmici
Żart, że dotacje z Unii i kosmici mają wspólną cechę – wszyscy o nich mówią, ale nikt ich nie widział – choć dalej śmieszy, przestał być prawdziwy. Polacy biorą pieniądze z Unii na potęgę.

Fakty trendy

Odwrót gastrofazy
Gastronomia przed recesją nie uciekła. Problemy firm z branży wiążą się zarówno z odpływem siły roboczej za granicę, jak i z coraz słabszym popytem konsumpcyjnym Polaków. Kolację przy świecach w drogim lokalu zamieniamy bowiem na posiłek domowej roboty.

Skarbnica pomysłów na własny biznes
Przez trzy dni w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki można było zgłębić tajniki franczyzy i znaleźć pomysł na własny biznes.

Bielizna nie wystarcza
Do końca tego roku mają powstać dwa sklepy marki Wolford z pełną kolekcją odzieży damskiej.

Multita rusza z franczyzą
Sieć biur podróży Multita rozpoczyna sprzedaż franczyzy. Pierwsze cztery placówki powstaną do połowy grudnia 2009 roku.

Wirtualny marketing
Obecność na rynku internetowym to dla każdej firmy brama do całkiem nowego świata, rynku, który nie ma fizycznych granic. Wielu może się tam znaleźć, ale nie każdy odniesie sukces. Pierwszy krok to atrakcyjna witryna internetowa, która przyciągnie i zatrzyma na sobie uwagę internautów.

Będą ciąć w centrach
Jeszcze w tym roku powstaną dwa salony fryzjerskie Jean Louis David – w centrach handlowych w Szczecinie oraz w Krakowie.

Zbuntowani bankowcy
50 franczyzobiorców Polbanku wypowiedziało umowy. Centrala banku przemodelowuje system wynagradzania partnerów oraz przejmuje porzucone placówki we własny zarząd.

Sfinks idzie na zakupy
Najpóźniej do końca stycznia przyszłego roku Sfinks stanie się właścicielem 100 proc. udziałów pizzerii Da Grasso.

Wzrośnie spadnie

Kapitał na start: od banku, cioci czy anioła
Pomysł na własną firmę to dopiero początek drogi do biznesowego sukcesu. Przedsiębiorstwo to inwestycja. Pieniądze na realizację swoich marzeń biznesowych można dostać z banku, od rodziny albo pożyczyć na portalu. Z czego korzystają polscy przedsiębiorcy?

Katalog franczyz i systemów partnerskich

324 pomysły na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Własny Biznes

W portfelu musi być bogato
– Kupuję firmy tak, aby były to perspektywiczne biznesy z rozwojowych branż. Rzeczywiście preferuję firmy franczyzowe, bo z doświadczenia wiem, jak one działają i jak je usprawnić, by funkcjonowały optymalnie – opowiada Sylwester Cacek, biznesmen, współwłaściciel spółek Sfinks i Redan.

Moja firma

Niezależny sprzedawca finansowy
Kariera eleganckich dżentelmenów z reklam firm doradztwa finansowego wydaje się dostępna jedynie dla wybitnych absolwentów szkół biznesu. Błąd. Najważniejsza w tym zawodzie jest zdolność nawiązania kontaktu i umiejętność przekonania do sprzedawanego produktu.

Tanie spanie
Założenie i prowadzenie hostelu jest łatwiejsze niż hotelu, który podlega surowym wymaganiom prawnym. Przepisy są prostsze, ale dodanie jednej litery do nazwy to nie klucz do rynkowego sukcesu.

Bez melisy ani rusz
Polska jest największym producentem ziół w Europie, a polski rynek leków pochodzenia roślinnego należy do europejskiej czołówki. Mimo to właściciel sklepu zielarskiego nie ma co liczyć na duże zarobki.

Mój jest ten kawałek podłogi
Radosław Chabowski pracował w dużym sklepie z wyposażeniem wnętrz przez siedem lat. Przeszedł przez stanowiska sprzedawcy, kasjera i specjalisty. Półtora roku temu porzucił bezpieczną posadę na etacie, aby rozpocząć własną działalność pod cudzym szyldem.

Hodowca drobiu wstaje razem z kurami
Produkcja drobiu trwa sześć tygodni. Dla właścicieli kurników to stres i okres pobudek przed wschodem słońca. Trzeba mieć nosa, żeby zarobić na kurczakach, bo krzywa cen żywca przypomina niezgrabny szlaczek z zeszytu przedszkolaka.

Znana marka

Legenda LEGO
Gdyby policzyć wszystkie wyprodukowane dotąd figurki popularnych ludzików Lego, okazałoby się, że jest ich niewiele mniej niż ludzi na Ziemi – 4 miliardy. W ubiegłym roku najsłynniejsze klocki świata obchodziły 50. urodziny.

Steki menedżera

Nos do gastronomii i biznesu
– Produkowałem koszulki z nadrukami, kanistry na paliwo, brałem udział w rajdach samochodowych. Od wielu lat pozostaję jednak wierny gastronomii, w tej branży czuję się najlepiej – mówi Jan Kościuszko, prezes spółki Polskie Jadło.

BiznesStyle

Wynalazek z wkładem
Brytyjscy piloci jako pierwsi pisali długopisami. W 1945 roku piśmienniczy wynalazek trafił na wolny rynek, ale rzadko kogo było wówczas stać na jego zakup. Dziś trudno sobie wyobrazić, że jeszcze 50 lat temu długopis był towarem luksusowym.

Na prawo patrz

Ciemne strony umowy franczyzowej
Na co zwrócić szczególną uwagę przy zawieraniu umowy franczyzowej? Jakich zapisów umowy się wystrzegać? Krótki przewodnik dla kandydatów na franczyzobiorców, kiedy po przeczytaniu umowy franczyzowej należy brać nogi za pas.

Dobre rady

Jak zarządzać personelem sklepu spożywczego
Budując strategię zarządzania personelem, warto pamiętać o tym, że o skuteczności wszelkich działań handlowych decydują umiejętności komunikacyjne. W małym sklepie spożywczym to sprzedawca jest i wizytówką firmy, i nośnikiem informacji o produktach i ich zastosowaniu.

Sanepid z ludzką twarzą
Sanepid kojarzy się bardziej z policją sanitarną niż z pomocą w prowadzeniu firmy. Jednak skoro kontrole dotyczą wszystkich przedsiębiorców, warto zrozumieć sens organizowania inspekcji i współpracować z sanepidem, a nie czynić z niego głównego wroga.

ABC firmy

Mężczyzna i kobieta w sklepie
Gdyby zapytać przedsiębiorców, jacy klienci odwiedzają ich sklepy, wielu z nich przedstawiłoby obraz marzeń, jaki mieli w głowach jeszcze przed rozpoczęciem biznesu.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie