10 instrukcji na biznes

Chcesz otworzyć firmę? Dajemy ci 10 instrukcji, które ułatwią założenie opłacalnego biznesu. Początkującym przedsiębiorcom radzimy jak zdobyć klientów. Ujawniamy, jakie klauzule są niedozwolone w umowach franczyzowych. Janusz Filipak, założyciel spółki Comarch, zdradza swoją taktykę biznesową.

W majowym numerze 5/2015 (123)

IMG:80540:

Biznes na czasie

10 instrukcji na biznes

Wybierając biznes dla siebie, warto rozważyć pomysły, które spełnią nasze ambicje, będą zgodne z naszymi kompetencjami i dadzą zarobić. Nawet jeśli o klienta przyjdzie ciężko powalczyć.

Szamani od małej czarnej

Trafiona lokalizacja i dobra kawa to za mało, by odnieść sukces we własnej kawiarni. Trzeba jeszcze umieć nadać chwilom kawowej celebracji magiczną oprawę.

Recepta na zarabianie

W aptecznym biznesie karty rozdaje prawo, regulujące niemal wszystko: od wymagań lokalowych po marże
na lekach. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i jeszcze dobrze zarabiać? Bez franczyzy będzie trudno.

Franczyza na miarę

Biznes w parze z miłością
Michał Juzoń poszedł za głosem serca. Zakochał się w kobiecie, która była właścicielką szkoły Helen Doron. Dla niej zostawił dotychczasowe życie we Wrocławiu. Przeniósł się do Gdańska… i również został franczyzobiorcą Helen Doron.

Sport na bogato
Eksluzywnych klubów fitness w Polsce jak na lekarstwo. A te istniejące, przeżywają prawdziwe oblężenie klientów. Franczyzodawca Saude Circle chce wypełnić niszę w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców.

IMG:80541:

Supertemat

Zarabiaj w finansach
Lokalizacja w małym mieście z dala od konkurencji oraz wsparcie marketingowe franczyzodawcy pomogą odnieść sukces w branży finansowej. Jednak bez zapału przedsiębiorcy i umiejętności sprzedażowych nawet najlepsza franczyza nie przyniesie oczekiwanych zysków..

Mapa się zapełnia
Banki nadal poszukują partnerów do współpracy. Jednak lista miast, w których można działać na licencji, kurczy się każdego roku..

Doradzą i zarobią
Firmy inwestują coraz więcej w mobilne aplikacje, jednak klienci nadal cenią przede wszystkim osobisty kontakt z ekspertem od finansów.

Porównują i sprzedają
Biura sprzedaży ubezpieczeń nie mogą ograniczać się do oferty kilku ubezpieczycieli. Najlepsi mają produkty nawet 30 towarzystw, których ceny porównują za pomocą specjalnych kalkulatorów.

Raport specjalny

Dziecko cenny klient
Dziecko kupuje, rodzice płacą. Zyskują firmy oferujące wysokiej klasy produkty i usługi dla dzieci. To właśnie jakość jest dla rodziców bezcenna.

IMG:80546:

Własny Biznes

Biznes wymaga poświęceń
– Dwie dekady temu też byłem start-upowcem. Gdybym dziś miał powtórzyć tamten start, nawet bym nie próbował – mówi Janusz Filipiak, założyciel i prezes Comarch oraz spółki MKS Cracovia.

IMG:80545:

Mam firmę

Panny młode dają zarobić
Sezon na śluby trwa raptem kilka miesięcy. Ale zamówienia na suknie spływają niemal przez cały rok.

Lekarze czterech kół
Wraz ze wzrostem liczby samochodów w Polsce rośnie zapotrzebowanie na usługi mechaników. Nie wszyscy jednak są w stanie sprostać wyzwaniom XXI wieku – współczesne samochody działają jak sito, które wyłowi najlepsze serwisy.

E-firma

Porównaj za pieniądze
iPhone 6 i iPad Air czy Samsung Galaxy S6 i tablet Tab3? Klient, zanim zdecyduje się kupić telefon czy tablet, porównuje ich parametry w internetowych porównywarkach. A ich właściciele zarabiają na współpracy z producentami sprzętu mobilnego.

Biznes regionalny

Nieznośna woń zysków
Produkcja polskich serów rośnie jak na drożdżach. A jeszcze nie tak dawno wydawało się, że dziurawe, wędzone i pleśniowe przysmaki będziemy jeść tylko z importu.

Biznes style

Naucz się pracować wydajniej
Z organizacją czasu pracy jest jak z odchudzaniem. Niezależnie od wybranej diety, kluczem do sukcesu jest silna wola, odpowiednia motywacja i konsekwencja w działaniu.

IMG:80543:

Biznes na szpilkach

Interesy w białych rękawiczkach
Właścicielki firmy Phenicoptere udowadniają, że w prostocie drzemie siła, a rękawiczka do demakijażu to produkt, który może podbić cały świat. 

Na prawo patrz

Nie wszystkie chwyty dozwolone
Nie da się ukryć, że to dawca licencji jest silniejszą stroną w umowie franczyzowej. Ale nadużywanie tej siły nie ujdzie mu na sucho. Rozpoczynając biznes we franczyzie warto sprawdzić, czy w umowie nie znalazły się klauzule niedozwolone.

ABC firmy

Najtrudniejszy pierwszy krok
„Od czego teraz zacząć, bo pomysł na biznes już mam” – oto pytanie, przed którym staje każdy początkujący przedsiębiorca.  

Steki menedżera

Interes kręcony na zimno
Radosław Charubin posmakował emigracji. Po dwóch miesiącach pobytu w Stanach Zjednoczonych postanowił wrócić do Polski i tu rozkręcić własny biznes.

IMG:80544:

Pięta biznesmęta

Gastronomia w ciemno
W biznesie czasem tak bywa, że najprostsze pomysły okazują się najlepsze. Jarosław Ludwicki przekonał się o tym, gdy w swojej restauracji zgasił światło.   


Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni portalu Franchising.pl (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Top Press, Ruch.

Miesięcznik dostępny jet także w wersji elektronicznej na tablety i smartfony w:

IMG:79545: IMG:79546:

© 2003 - 2024 PROFIT system Sp. z o.o. Wydanie czeskie Wydanie ukraińskie